Skip to content

120 metų nuskambėjo žaibų akordais ir akrobatų pasirodymu virš katilų

Vasario 14–19 d. Energetikos ir technikos muziejuje minėtas dvigubas jubiliejus: pirmajai viešajai Vilniaus miesto elektrinei – 120 metų, Energetikos ir technikos muziejui – 20 metų. Ta proga visą savaitę čia vyko kultūros ir mokslo renginiai, koncertai Virsmo salėje ir unikalus pasirodymas ant garo katilų.

Vilniaus centrinė elektrinė buvo atverta 1903 m. vasario 14 d. Šiemet visas muziejus buvo atvertas nemokamam lankymui, o menininkai ir garso tyrėjai stojo prie Tesla ričių pulto, kad galėtų jas išbandyti atvirame „Open Tesla” renginio formate.

„Amandus” šefas Deivydas Praspaliauskas ir someljė Jonas Lingys vasario 14-ąją įrodė, kad kultūra yra ne tik paveldas, bet ir maistas. Degustacijos dalyviai sudalyvavo išskirtiniame Teslų seanse, kurį pristatė duetas: ETM gidė, teraminininkė Tata Frenkel bei garso menininkas, mokslų daktaras Vitalis Vitaleus. 200 dalyvių ir 2000 patiekalų ten, kur nėra virtuvės, tačiau pilna unikalių eksponatų.

Vasario 15 d. jaunosios, kylančios žvaigždės Monikaze koncertas „Laws of Tesla“ nuskambėjo Virsmo salės žaibais. „Įspūdį sunku nusakyti – ne nukrėtė, o įkrovė, atrodo, naujam gyvenimui. Seniai kada jaučiausi tokia gyva. Ir koncerto, nemažiau – ir proceso metu, nežinau kada dar taip stipriai jutau tokią užsidegusią ir uždegančią bendruomenę“, – sakė atlikėja.

Sausį Monikaze grįžo iš pasirodymo prestižiniame kylančių Europos muzikos talentų festivalyje „Eurosonic Noorderslag“ Nyderlanduose. Renginyje teikiami „Music Moves Europe“ apdovanojimai, kurių tikslas – atkreipti dėmesį į ryškias ateities Europos muzikos žvaigždes. Daugiau apie ją – interviu.

Elektroninė žaibų opera – naujausia „Happyendless“ programa Tesla ritėms. Ji ETM Virsmo salėje nuskambėjo vasario 18 d. ETM „Happyendless“ pirmąkart sugrojo tuomet, kai jų muzikoje dar vyravo gitaros. „Mūsų įrankiai, dažniausiai – sintezatoriai, yra tiesioginės inžinerinės minties kūdikiai, – sakė Andrius Kauklys. – Apsėdimas kurti ką nors naujo, panaudoti vis kitas priemones, sprendimus ir sintezes nepaliko nė sekundės abejonių, kad Tesla rites ir jų išlydžius reikia „pasikinkyti“ naujam atlikimui.“ Daugiau skaitykite čia.

Kai industrinėje muziejaus ekspozicijoje susitinka grupė šiuolaikinio cirko, šokio, elektroninės muzikos, operos menininkų, aktorių ir performerių, jie sukuria unikalų ir vizualų pasirodymą. „Vilkta Svetainė” ant elektrinės katilų sukūrė vienintelį kartą rodytą performansą „Socialinės jungtys“. Nuo Katilų salės lubų nuleistas lynas akrobatams, kelias savaites pasirodymo autoriai domėjosi elektrinės istorija, veikimo pricipais, tyrinėjo menų sinergiją ir socialines jungtis.
Performansą kūrė: Aistė Lasytė, Umiko, Konstantin Kosovec, Elena Kosovec, Miss Plastica, Paulius Ramonas, Karolina Ramonė, Bona Dawn, Vaidas Bartušas ir Eglė Radavičiūtė. Daugiau apie menininkų bendruomenę „Vilkta svetainė“ – čia.

Lietuvos valstybės atkūrimo dieną muziejuje svečiavosi Europos šalių kino forumas „Scanorama“. Festivalio organizatoriai siūlė įsitraukti į kinematografinį nuotykį – parengė programą „Tarpukario Lietuva per kino kronikų objektyvą (1938)“.

Be to, „Scanorama“ pristatė ir naujo filmo premjerą, „De Humani Corporis Fabrica“. Prieš penkis šimtmečius anatomas André Vésale‘as pirmą kartą istorijoje atvėrė žmogaus kūną mokslui. Šiemet bebaimių dokumentalistų pora, žvelgdama per petį chirurgams, traumatologams ir kitiems daktarams, atveria žmogaus kūną kinui. Seansą pristatė kino kritikas Narius Kairys. Į jį žiūrovus palydėjo garso menininkės Aistės Noreikaitės smegenų impulsų kuriama muzika.

Visas renginių galerijas galima peržiūrėti čia.

Už kultūros renginių programą ir bendradarbiavimą dėkojame: Vilniaus miesto savivaldybei, iniciatyvai „Vilnius 700“, Europos šalių kino forumui „Scanorama“, grupei „Happyendless“, atlikėjai MonikazeLRT Opus„Baltų lankų“ leidyklai, restoranui „Amandus“, „Vilktai svetainei“, „Open Tesla“ atlikėjams ir Aistei Noreikaitei.

Skip to content