Skip to content

Vilniaus senamiestyje, ant Salomėjos Nėries gimnazijos fasado vakarais rodomos lietuvių animacijos klasikos ir šiuolaikinės animacijos kūrinių ištraukos. Tai – Energetikos ir technikos muziejaus projekto „Animacija: judesio iliuzija, gyvybės įkvėpimas“ dalis.

Žinomų animatorių ir šiuolaikinių menininkų kūrinių ištraukos surinktos į vieną trumpo metrą filmą, kurį galite pamatyti vakarais (ir naktimis) nuo 18.00 val. ant S. Nėries gimnazijos (Vilniaus g. 32) fasado. Jis projektuojamas iš Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus. Projektas vyks iki 2022 vasario 5 d.

Lietuvių animacijos klasikų kūrinius eksponavimui atrinko vienas žymiausių lietuvių animatorių Ilja Bereznickas. Be kino istorijai reikšmingų darbų iškarpų pristatomos ir nepriklausomybės metais sukurtų Vilniaus dailės akademijos (VDA) studentų darbų ištraukos. Studentų darbai pasižymi įvairiomis kūrybos technikomis – tai ir kino, ir išplėstinė, inovatyvioji animacija. Šiuos darbus atrinko VDA dėstytojas Arturas Bukauskas ir menininkė Gailė Cijunaitytė.

S. Nėries gimnazijos fasadas.

Projektu siekiama skatinti domėjimąsi animacijos menu, atkreipti žiūrovų/praeivių dėmesį į animacijos kūrėjus, jų piešimo technikos įvairovę, atskleisti animacijos suteikiamą stiliaus, turinio platumą ir laisvę. Taip pat – populiarinti Lietuvos animacijos paveldą, žymius menininkus ir šiuolaikinės animacijos kūrėjus, plėsti žinias apie animacijos meno raidą, supažindinti visuomenę su mažai žinoma animacijos technologijų istorija.

Projekto metu Energetikos ir technikos muziejuje taip pat vyko paskaitos ir edukacijos. Paskaitų dalyviai susipažino su Lietuvos animacijos istorija ir naujomis animacijos raidos tendencijomis. I. Bereznickas savo paskaitoje pasakojo apie animaciją Lietuvoje, pristatė savo kūrybą ir jauniausiems paskaitos lankytojams parodė, kaip kurti animacinius filmukus naudojantis „Stop Motion“ programėle.

Kūrybinės zootropų dirbtuvės.

A. Bukauskas pristatė VDA studentų darbus. Studentų darbai buvo įvairūs, tai – kino animacijos, išplėstinės (papildytos) realybės, inovatyviosios animacijos kūriniai, parodantys, kokios plačios yra animacijos meno galimybės. A. Bukauskas savo paskaitoje kalbėjo apie animacijos filosofiją, svarstė ir skatino lankytojus svarstyti, kas yra animacija, pristatė animacijos ateities tendencijas.

Edukacijų metu 10-14 metų moksleiviai su šeimomis kūrybinėse dirbtuvėse su gidu edukatoriumi Viliumi Mateika pasigamino zootropus. Zootropas – tai optinis prietaisas, kuriame besisukančių paveiksliukų seka sudaro filmuko įspūdį. Zootropai atsirado dar anksčiau nei kino kameros, iki šiol tai yra vienas paprasčiausių būdų kurti ir žiūrėti animaciją. Edukacijos metu dalyviai sužinojo, kaip kuriama animacija, apie jos istoriją, o pasinaudoję Energetikos ir technikos muziejuje 3D spausdintuvu atspausdintais zootropais, ir patys nupiešė savo filmukus.

Projekto rėmėjai: Lietuvos kultūros tarybaVilniaus miesto savivaldybė.

Partneriai: Lietuvos kino centras, Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Lietuvos radijo ir televizijos archyvas.

Už filmus dėkojame Valentui Aškiniui.

Už pagalbą atrenkant kūrinius dėkojame Ilja Bereznickui, Arturui Bukauskui ir Gailei Cijūnaitytei.

Taip pat dėkojame Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijai ir Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejui.

Skip to content