Skip to content

5-8 KLASĖMS

Edukacinė programa „VISATA STIKLAINYJE“

60 min.

45 asm.

Rekomenduojama 3–6 kl. moksleiviams

„Visata stiklainyje“ – edukacinė programa apie astronomiją, dangaus kūnus ir žmones, dirbančius kosmose.

Jos metu sužinosite įdomių faktų apie mūsų kaimynines planetas, palydovus ir keliones į kosmosą. Kuo įžymūs Belka ir Strelka? Kiek kainuoja astronauto kostiumas? Kaip susitepti sumuštinį Tarptautinėje kosminėje stotyje? Ir, svarbiausia, – kaip tapti astronautu?

Edukacijos pabaigoje sutalpinsime visą visatą į nedidelį stiklainį ir apšviesime muziejaus dirbtuves! 

Į šią edukaciją atsineškite stiklainį ir stiklainio dangtelį.

Edukacinė programa „PLASTIKAS IŠ PIENO"

60 min.

10-25 asm.

Rekomenduojama 3-6 kl. moksleiviams

Šio naujo užsiėmimo metu gaminame plastiką iš… pieno! Prieš šimtą metų toks plastiko gaminimas buvo gana populiarus, iš jo buvo daromos sagos, segės, plunksnakočiai, šukos ir karoliai. Tokius papuošalus nešiojo ir Anglijos karalienė Marija.

Edukacinio užsiėmimo metu sužinosite, kaip išgaunamas plastikas ir kodėl svarbu nenaudoti vienkartinių plastiko gaminių. Iš stiklinės pieno ir maistinių dažų pasigaminsime spalvoto plastiko ir nulipdysime kalėdinį žaisliuką, širdelę ar papuošalą!

Edukacinė programa „Kaip Tomui įsižiebė lemputė?“

90 min.

10–28 asm.

Ar įsivaizduojate, kodėl nuspaudus jungiklį, namuose įsižiebia šviesa? Jeigu ne, kviečiame apsilankyti Energetikos ir technikos muziejaus edukacinėje programoje „Kaip Tomui įsižiebė lemputė”.

Edukacinės programos metu panagrinėsite elektros energijos naudą, fizikinius jos veikimo principus ir, svarbiausia, pasijausite visai kaip Tomas Edisonas, nes galėsite sukonstruoti savo lemputę!

EDUKACINĖ PROGRAMA „FARADĖJAUS JUDESYS”

60–90 min.

10–25 asm.

Interaktyvi veikla vaikams apie tai, kaip buvo atrasta galimybė pasitelkus elektrą sukurti judesį ir kaip šis judesys pakeitė pasaulio istoriją! Edukacijos tikslas – perteikti Antrosios pramonės revoliucijos poveikį žmonijos progresui. Teorinėje edukacijos dalyje susipažinsime su įvairių variklių tipais ir sužinosite apie elektros variklio ištakas.

Praktinėje edukacijos dalyje atkartosime Maiklo Faradėjaus 1821 m. atliktą eksperimentą: iš lengvai prieinamų medžiagų konstruosime pirmojo pasaulyje elementariojo elektros variklio modelį. Užsiėmimas skatina eksperimentą atkartoti namuose ir taip puoselėja savarankiško mokymosi kultūrą.

Edukacinė programa „Išrandame bateriją”

60–90 min.

10–25 asm.

Į monetų ir kitų įprastų daiktų paskirtį pažvelgsime kitu kampu! Ši edukacija – tai teorinė ir interaktyvi veikla vaikams apie tai, kaip atsirado pirmosios baterijos. Edukacinio užsiėmimo interaktyvioji dalis paremta italų mokslininko Alessandro Voltos išrastu ir 1794 m. visuomenei pristatytu „Voltos elementu“, nuo kurio prasidėjo svarbiausi žmonijos išradimai elektros energetikos, chemijos srityse. Edukacijos metu gaminsite elementą, generuojantį nedidelę elektros energiją, galinčią įžiebti šviesos diodą. Eksperimentas yra saugus ir nesunkiai pakartojamas namuose.

Svarbu: kiekvienas edukacijos dalyvis turi atsinešti 10 vienetų 2 arba 5 centų monetų.

Edukacinė programa „Iliuzijos – mokslas, mistika ar apgaulė?“

90 min.

10–28 asm.

Edukacijos metu dalyviai sužinos, kas yra iliuzijos, kaip jos susidaro, kas yra miražas, pareidolija ar dirbtinės perspektyvos, susipažins su judančiais paveikslėliais, gėrėsis 3D anaglifais ir interaktyvių eksponatų pagalba atras stulbinančių optinių apgaulių.

Edukacinė programa „Fotografija: pasaulis degtukų dėžutėje“

90 min.

15–25 asm.

Rekomenduojama moksleiviams nuo 7 kl.

Fotografija tai piešimas šviesa, kurio išmokti gali visi! Norite susipažinti su fotoaparato veikimo principais, fotolaboratorijos įranga bei juostelės ryškinimo procesu? Norite išmokti pasigaminti vienkartinį fotoaparatą iš kasdienių buityje naudojamų medžiagų ir juo naudotis?

Edukacinės programos Fotografija: pasaulis degtukų dėžutėje metu būsite ne stebėtojai, o aktyvūs programos dalyviai – kiekvienas atsineškite po degtukų dėžutę ir įsitikinsite: pasaulis tikrai telpa degtukų dėžutėje!

Svarbu: programos dalyvių prašome atsinešti po degtukų dėžutę. Čia galite rasti kadrus, fotografuotus edukacinės programos metu.

Edukacinė programa „Skorinos spaudos dirbtuvės“

60 min.

10–15 asm.

Šiemet sukanka 500 metų, kai Pranciškus Skorina Vilniuje įkūrė pirmąją Rytų Europoje spaustuvę ir išleido pirmąją knygą Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, „Mažąją kelionių knygelę“ (1522). Šių kūrybinių dirbtuvių metu susipažinsite su senąją spaudos technika – iš literų surinksite ir atspausdinsite savo vardą, sveikinimą Vilniui 700-ojo jubiliejaus proga ar (kantriausiems!) knygos puslapį. O tuomet įvertinsite, kuo ypatingas pirmosios spaudos procesas.

Preso atkūrimą ir edukacinės programos sukūrimą rėmė Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Edukacinė programa „3D skenavimas: skaitmeninė dimensija“

90 min.

10–25 asm.

Rekomenduojama moksleiviams nuo 7 kl.

„3D skenavimas: skaitmeninė dimensija“ – naujausia muziejaus edukacinė programa apie 3D skenavimą. Jos metu moksleiviai sužino, kokie yra 3D skenavimo principai, istorija ir panaudojimas skirtingose mokslo bei technologijų srityse.

Praktinėje dalyje dalyviai turės galimybę realiu laiku nuskenuoti savo veidą ir atsidurti skaitmeninėje dimensijoje!

EDUKACINĖ PROGRAMA „NUO IDĖJOS IKI DAIKTO – 3D SPAUDA“

90 min.

10–25 asm.

Rekomenduojama moksleiviams nuo 8 kl.

Kaip gimsta trimačiai objektai ir kokios yra trimačio spausdinimo galimybės? Nuo 3D objektų modeliavimo kompiuterinėmis programomis iki kasdienių praktiškų daiktų gamybos – viso to išmokti kviečiame naujoje edukacinėje programoje „Nuo idėjos iki daikto – 3D spauda“! 

Užsiėmimo metu naudosime muziejaus dirbtuvėse esančią įrangą, lavinsime loginį mąstymą, gilinsime informacinių technologijų ir matematikos žinias, modeliuosime bei 3D spausdintuvu spausdinsime pasirinktą projektą.

EDUKACINĖ PROGRAMA #EnergySmartSTART klasė

90 min.

10–30 asm.

Rekomenduojama nuo 6 kl.

Nemokamų užsiėmimų metu mokomasi ir diskutuojama apie atsinaujinančius energijos išteklius bei žmogaus poveikį aplinkai. #EnergySmartSTART klasės dalyviai sužinos, kaip gaminama elektra ir kaip ją vartoti atsakingai? Kokių netikėtų faktų slepia elektromobilių ir atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimo istorija? Mitas ar tiesa: telefono įkroviklis, paliktas rozetėje, naudoja elektrą?

Žinias pasitikrinsime „Kahoot!“ žaidime ir pasigaminsime tikrą saulės bateriją!

Edukacinė programa „RANKŲ DARBO ELEKTRA“

45–60 min.

10–30 asm.

Elektra – savo rankomis! Edukacinės programos metu pasidalinę į komandas sukonstruosime savo elektros generatorius, kuriuos apjungus bandysime išgauti tiek elektros, kad apšviestume užtamsintą kambarį.

Teorinėje dalyje sužinosime, kaip atsiranda elektra, kas sukonstravo pirmąjį elektros generatorių, lėmusį pokyčius visuomenės gyvenime bei aptarsime elektros generatoriaus veikimo principą. 

Ekskursijos ir edukacijos užsakomos antradieniais–sekmadieniais nuo 10.00 iki 18.30 tel. (+370 5) 275 4312 arba el. paštu [email protected].

Skip to content