Skip to content

Energetikų dieną – Lietuvos energetikos metamorfozė

Kasmet balandžio 17 d. minima Lietuvos energetikų diena. Energetikos ir technikos muziejuje energetikų diena bus švenčiama visą savaitę: Virsmo salėje atlikėjas Leonas Somovas rengs koncertą „Metamorfozė“, stogo terasoje bus pristatoma nauja istorinių fotografijų, pasakojimų ir komiksų knyga „Elektra. Kaip nušvito Vilnius?“. Balandžio 17 d. Vilniuje susirinks daugiau nei 400 moksleivių, kuriems apie ateities energetiką pasakos muziejaus gidai, energetikos sektoriaus darbuotojai ir programos #EnergySmartSTART ambasadorius Free Finga.

1892 m. Rietave, kunigaikščių Oginskių dvare, pastatyta pirmoji elektrinė ir nutiesta elektros linija. Balandžio 17 d., šv. Velykų proga, Rietavo bažnyčioje įžiebtos pirmosios lemputės – taip prasidėjo Lietuvos energetikos istorija.

Ateities energetika

Šiandien energetika – ne tik stulpai ir laidai, kuriais atkeliaujanti elektra įkrauna mobilųjį telefoną, bet ir modernios saulės, vėjo, vandens elektrinės, išmanios energijos kaupyklos, užtikrinančios nepertraukiamą energijos tiekimą tūkstančiams namų, ir ateities inžineriniai sprendimai.

Balandžio 17 d. kartu su EPSO-G, Lietuvos Respublikos energetikos ministerija bei „Ignitis grupe“ Energetikos ir technikos muziejuje bus rengiamos ekskursijos, mokslo mugė, studijų mugė, pranešimą skaitys ir Tesla ritėmis eksperimentuos Free Finga.

Virsmo salė. Energetikos ir technikos muziejaus nuotraukos

Muzikos atlikėjas Free Finga pasakos apie savo pasirinkimų kelią mokykloje, studijų ir karjeros paiešką, keliones iš Lietuvos ir į Lietuvą, kol suprato, kurioje srityje nori save realizuoti. Anot Free Finga, svarbu jau šiandien galvoti apie sektorius, prie kurių prisijungę moksleiviai kurtų pokytį.

Energetikos srityje dirba įvairių profesijų žmonės: aukštalipiai, IT specialistai, ekonomistai, projektuotojai, komunikacijos specialistai ar profesionalūs vairuotojai. Renginyje moksleiviai šias profesijas pažins pokalbyje su jų specialistais, o pokalbį ves stand-up komikas, aktorius Justinas Jankevičius. Dalyvauti su išankstine registracija kviečiamos mokyklos iš visos Lietuvos. Naujai atvertoje Virsmo salėje apie energiją ir energetiką jie sužinos įdomiai ir įtraukiančiai.

Žaibuojantis L. Somovo koncertas

Balandžio 21 d. Virsmo salėje žaibais (Tesla ritėmis) gros atlikėjas, prodiuseris L. Somovas. Jo programa – specialiai sukurta ir gyvai atliekama „Metamofozė“ – unikali muzikinė patirtis ir nepaprastas gamtos, muzikos bei technologijų sąveikos reginys.

Tesla ritė – išskirtinis prietaisas, sukuriantis aukštos įtampos elektros iškrovą ir perteikiantis muziką elektra. Tesla ritė išreiškia tiek gilius bosinius garsus, tiek aukštus dažnius manipuliuojant iškrovų dažniu ir intensyvumu.

Leonas Somovas

Ar išradėjas, inovatorius Nikola Tesla numanė, kad jo išrasta ritė ateityje bus naudojama kaip instrumentas? Tuo metu dar nebuvo technologijų, kurios leistų Tesla rite moduliuoti natas. Tačiau pats N. Tesla naudojo mažą ritę savo pasirodymuose bandydamas žmonėms įrodyti, kad kintamoji elektros įtampa nepavojinga – tokių pasirodymų metu pats liesdavo nedidelį žaibą.

Inovatyvus atlikėjas L. Somovas Virsmo salėje ieško naujų garso galimybių, kurių nebūtų įmanoma pasiekti naudojant tik tradicinius instrumentus. Pasitelkęs žaibų muziką jis pabrėžia muzikos, technologijų ir gamtos jėgų susiliejimą – „Metamorfozę“.

Įdomiausios istorijos – pirmoje knygoje

Minint tris išskirtinius jubiliejus (Vilniui – 700, pirmajai viešajai Vilniaus elektrinei – 120, Energetikos ir technikos muziejui – 20) muziejuje išleista istorinių pasakojimų, fotografijų ir komiksų rinktinė, kurioje atsiskleidžia įdomiausi faktai apie Lietuvos sostinę.

„Elektra. Kaip nušvito Vilnius?“

„Laikmečio dvasia šiemet išskirtinė, – sakė Energetikos ir technikos muziejaus vyr. fondų saugotojas, knygos sudarytojas Vladas Burokas. – Tai, kad 1998 m. uždarius elektrinę, 2003 m. (minint elektrinės atidarymo šimtmetį) įkurtas muziejus, buvo reikšmingas pradžios taškas populiarinant energetiką, sostinės istoriją, inžinerijos ir tiksliuosius mokslus. Buvę elektrinės ar muziejaus darbuotojai surinko daug įdomių faktų ir pasakojimų. Juos kasdien pasakoja muziejaus gidai, tačiau per 120 metų visa istorija niekad nebuvo užrašyta spausdintame leidinyje.“

5 kg lašinių galėjo išgelbėti Vilniaus centrinę elektrinę nuo susprogdinimo Antrojo pasaulinio karo metais. Kaip būsimas prezidentas Juzefas Pilsudskis įvykdė traukinio apiplėšimą, Vilnių siaubė potvyniai, elektrinės darbuotojas buvo pasodintas į KGB kalėjimą už tai, kad elektrinės šynos nudažytos Lietuvos vėliavos spalvomis, o muziejaus administracinio pastato stogelį puošianti skulptūra „Elektra“ (arba Zosė) nugriauta dėl prietarų. Visa tai knygoje iliustruoja istorinės, dar nematytos fotografijos ir komiksai. Knygos pristatymas vyks balandžio 19 d. muziejaus stogo terasoje.

Renginių savaitė

Balandžio 20 d. stogo terasoje – vakarinės ekskursijos „Vilniaus modernėjimo istorija“. 23 d. vyks animacijos ir fotografijos dirbtuvės visai šeimai.

 

Lietuvos energetikų dienos Energetikos ir technikos muziejuje (balandžio 17–23 d.)

 

PROGRAMA

 

Balandžio 17 d. – „Atrask save energetikoje“: ekskursijos po Virsmo salę 9–12 kl. moksleiviams, Free Finga pranešimas, diskusija. Kaip tapti energetiku (-e)? Energetikos ir technikos muziejuje bus galima sužinoti, kokias energetikos studijų programas siūlo Lietuvos universitetai ir kolegijos, kokio dydžio stipendijas iš įvairių Lietuvos įmonių ir aukštųjų mokyklų pretenduoja gauti šias studijas pasirinkusieji, kokios įvairios profesijos reikalingos energetikos sektoriuje.

Balandžio 19 d. 17 val. – knygos „Elektra. Kaip nušvito Vilnius?“ pristatymas muziejaus stogo terasoje. Elektrinės istorija – tai modernaus Vilniaus istorija. Minint tris jubiliejus (Vilniui – 700, pirmajai Vilniaus elektrinei – 120, Energetikos ir technikos muziejui – 20 metų) išleista istorinių pasakojimų, fotografijų ir komiksų rinktinė, kurioje atsiskleidžia įdomiausi faktai apie Lietuvos sostinę.

Balandžio 20 d. 18 ir 19 val. – vakarinės ekskursijos muziejaus stogo terasoje „Vilniaus modernėjimo istorija“. Ekskursijos metu lankytojai apžvelgs nuo čia atsiveriantį Senamiestį, Naujamiestį, Šnipiškes ir Žirmūnus, miesto kūrimosi istoriją, reikšmingiausius, vilniečių gyvenimą keitusius išradimus ir techniškai pažangių miesto objektų – Vilniaus koncertų ir sporto rūmų, Vilniaus televizijos bokšto, trijų Neries tiltų ir kitų – atsiradimo bei statybų istoriją. Ekskursija – už lankytojo bilieto kainą.

Balandžio 21 d. 20 val. Leono Somovo koncertas Virsmo salėje „Metamorfozė“. Tesla ritėmis grosiančio elektroninės muzikos atlikėjo, prodiuserio L. Somovo programa – specialiai sukurta ir gyvai atliekama „Metamofozė“ – unikali muzikinė patirtis ir nepaprastas gamtos, muzikos bei technologijų sąveikos reginys. Bilietus platina Paysera. Vietų skaičius ribotas.

Balandžio 23 d. – animacijos ir fotografijos dirbtuvės. Vartaknygė, sluoksniapjovė, iškarpžiūra (flip-book, strata-cut, rotoscopy) – animacijos terminai, neturintys atitikmenų lietuvių kalboje. Juos animastuosime ETM dirbtuvėse 15 ir 17 val.; 10 val. tamsiose fotografijos dirbtuvėse fotografuosime be kameros, o atvaizdus ryškinsime senuoju būdu – cheminiame tirpale. Kitose dirbtuvėse 14 val. fotografuosime portretus su „Bronica ETRS“ vidutinio formato kamera, ryškinsime juosteles ir kontaktiniu būdu atspausime vaizdus ant sidabro želatinos foto popieriaus – kiekvienas parsineš savo portretą.

Skip to content