Skip to content

Istorinėje elektrinėje – papildyta realybė

Šiemet Energetikos ir technikos muziejuje – istorinėje elektrinėje – įgyvendintas papildytos realybės (AR – angl. augmented reality) projektas. Autentiška muziejaus įranga – garo katilas ir turbina – atkurti pasitelkiant papildytos realybės technologiją. Projektas sumanytas edukaciniais tikslais, siekiant vizualizuoti muziejaus įrangos veikimo principus, taip pat šiuolaikinės technologijos naudojamos atliepiant šiuolaikiško lankytojo poreikius ir siekiant pritraukti kuo daugiau jaunų lankytojų bei sudominti juos technikos mokslu ir istorija.

Nuolatinėje Energetikos ekspozicijoje, pristatomi buvusios pirmosios Vilniaus miesto elektrinės autentiški ir kultūriškai reikšmingi įrenginiai: garo katilai bei turbinos. Šių įrenginių veikimas jau seniai sustabdytas, todėl eksponatai liko tik istorijai, nebeatlieka savo paskirties. Elektrinei tapus Lietuvos energetikos muziejumi, apie minėtų įrenginių veikimo principus pasakojama tik žodžiu.

Papasakoti, kaip veikia ir kokios dalys sudaro katilus bei turbinas yra gana sunku, o įsivaizduoti – dar sunkiau. Nors į katilus ir turbinas muziejuje galima pažvelgti kitu kampu, pavyzdžiui užeiti į katilo vidų, iš tiesų suprasti, kaip tokie didžiuliai agregatai veikė, yra sudėtinga. Todėl pasitelkus šiuolaikines inovatyvias technologijas, statiški eksponata atgijo, realiu laiku, lankytojo mobiliajame telefone iliustruodami, kaip gaminama elektros energija.

Garo katilo planas.

Norint suprasti mechaninius veikimo principus svarbu, kad lankytojai patys galėtų pasirinkti juos dominančius įrenginio pjūvius ir pamatyti animuotas jų versijas. nes turbinos ir katilo išorė yra uždara. Animacijos pagalba galima informatyviai ir saugiai parodyti degimo bei mechaninio judėjimo principus. Naudojant telefono kamerą gaunama informacija atvaizduojama ekrane, o ant jos iš viršaus „uždedamas” alpha sluoksnis, kuris atvaizduoja skirtingus pjūvius ekrane.

Naudodamas papildytos realybės technologiją mobiliojoje programėlėje lankytojas mato autentišką garo katilų ir turbinų vaizdą bei tai, kaip šie įrenginiai veikė ir atrodė anksčiau. Papildytos realybės pagalba atskleidžiama, kaip turbinos garų šiluminę energiją paverčia mechanine ir kaip katilai atskirose kompleksinėse dalyse pagamina garus.

Šiuolaikinį muziejaus lankytoją traukia dinamiškos ir interaktyvios ekspozicijos. Muziejiniai objektai ir inovatyvios technologijos veikdamos kartu kuria sinergiją, kai realiai egzistuojantis
objektas praplečiamas papildoma informacija ir taip suteikia vartotojui stipresnį įspūdį. Būtent inovatyvios technologijos praplečia ir pagerina lankytojų patirties kokybę – leidžia patirti naujas kultūros formas.

Ką pamatyti? Kaip veikia garo katilas ir turbina – šie įrenginiai nebenaudojami nuo Vilniaus centrinės elektrinės uždarymo 1998 m., tačiau apie elektros energijos gaminimo technologiją toliau pasakoja muziejaus gidai.

Kur pamatyti? Prie naujų stendų ETM Katilų ir Turbinų salėse. Taip pat – atnaujintoje išmaniojoje programėlėje „ETM: žvelk giliau“, kurią parsisiųsite „Google Play“.

Projektą įgyvendino: Energetikos ir technikos muziejus

Papildytą realybę kūrė: „MultimediaMark“

Projekto rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė

Skip to content