Skip to content

Pristatytas 1980 metų Vilniaus miesto generalinio plano maketas

Energetikos ir technikos muziejuje pristatytas ypatingas architektūros ir urbanistikos istorijos objektas – 1980 metų generalinio Vilniaus plano maketas, sukurtas kaip priemonė vizualizuoti tuo metu paraleliai kurto bendrojo plano brėžinius, skirtus formuoti sovietinio Vilniaus plėtojimo kryptis iki 2000 m.

Maketo gamybos darbams vadovavo A. Gučas ir R. Devinduonis

Masyvaus maketo, kurio plotis 2,85 m, o ilgis – 3,65 m, surinkimas užtruko penkis mėnesius, o darbams vadovavo architektai Augis Gučas ir Romas Devinduonis. Per šį laikotarpį prie maketo konstravimo prisidėjo apie 14 žmonių, pradedant paprastais studentais, drožinėjusiais ir klijavusiais maketo figūras, ir baigiant tuo metu savo karjerų zenite buvusiais architektais Algimantu Nasvyčiu ir Vytautu Edmundu Čekanausku, kurie teikė atskirų Vilniaus miesto rajonų plėtojimo vizijas.

Ne visos makete atsispindinčios idėjos buvo įgyvendintos

Minėtųjų žmonių pastangomis buvo sukurtas maketas, atskleidžiantis didelės dalies 2000 m.  sovietinio Vilniaus miesto architektūrinę viziją: Žvėryno rekonstravimą ir pavertimą miesto kultūriniu centru, Lenino prospekto (dab. Gedimino prospekto) ir jo prieigų tankinimą, nugriaunant Lukiškių kalėjimą ir vietoj jo pastatant administracinės paskirties pastatus, dešinės Neries upės kranto plėtojimą kaip laisvalaikio ir pramogų centrą.

Vis dėlto nemaža dalis maketo idėjų taip ir liko nerealizuotos: ne vienerius metus išbuvęs kaip rekomendacinio pobūdžio kūrinys, kabojęs Vilniaus miesto vyriausiojo architekto kabinete, vėliau maketas atsidūrė Energetikos ir technikos muziejuje.

Galerijoje akimirkos iš maketo pristatymo (nuotr. Martynos Bakaitės)

 

Skip to content