Skip to content

Sukanka 15 metų, kai Struvės geodezinis lankas įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą

2005 m. liepos 17 d. Struvės geodezinis lankas buvo įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. 2020 metais minime šio įvykio 15 metų jubiliejų.

Struvės geodezinis lankas – tai 2822 km ilgio trianguliacijos grandinė, kurią sudaro 258 trikampiai su specialiais ženklais pažymėtomis viršūnėmis, besitęsianti nuo Šiaurės Norvegijos iki Izmailo Ukrainoje, prie Juodosios jūros.

1816–1855 m. astronomo profesoriaus Frydricho Georgo Vilhelmo Struvės (1793–1864 m.) atlikti Žemės dydžio ir formos matavimai buvo reikšmingas XIX a. išradimas. Šie tikslūs duomenys buvo svarbūs ne tik geodezijai, bet ir astronomijai, navigacijai ir kartografijai.

2005 m. 34 Struvės dienovidinio lanko geodeziniai punktai Lietuvoje, Baltarusijoje, Estijoje, Latvijoje, Norvegijoje, Moldovoje, Rusijos Federacijoje, Ukrainoje, Suomijoje ir Švedijoje įrašyti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Energetikos ir technikos muziejuje vykdoma edukacinė programa „Žemės planeta kišenėje“ kviečia vyresniųjų klasių moksleivius iš arčiau susipažinti su Struvės geodezinio lanko fenomenu.

https://www.youtube.com/watch?v=u0BDSmMzvGU&t=191s
Edukacinis filmukas apie Struvės geodezinį lanką

Skip to content