Skip to content

Vilniaus šaltibarščių festivalyje – ETM šaltibarščių mokslas

Vilnius nusidažys tradicine lietuviškų šaltibarščių spalva – birželio 10 d. bus švenčiama jų diena. Ta proga Energetikos ir technikos muziejuje apie šaltibarščių mokslą sužinosime edukaciniame užsiėmime „Šaltibarščių spalva moksle“.

Rožiniu festivaliu „Pink soup fest“ vilniečiams ir miesto svečiams siekiama pristatyti gastronominį miesto paveldą, kuris šventės proga sužibės naujomis spalvomis. Pasak Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovės Ingos Romanovskienės, renginys padės iš naujo atrasti šaltibarščius ir ne vieną jų paruošimo būdą.

Go Vilnius nuotraukos

„Šaltibarščių festivalis – tai puiki proga švenčiant Vilniaus 700 metų jubiliejų atsigręžti į sostinėje veikiančias gastronominių patirčių vietas ir išbandyti naujus tradicinio patiekalo variantus. Šaltibarščiai turi net spalvos pavadinimą, todėl pasirinkę ryškų festivalio formatą, norime kurti naują tradiciją – pradėti vasarą linksmai ir nuotaikingai. Ši sriuba, būdama vienu mėgstamiausių patiekalų Lietuvoje, nusipelnė jai skirtos šventės. Juo labiau, kad kalbos apie šaltibarščius dėl išskirtinio skonio ir neįprastos spalvos vis plačiau sklinda svetur. Labai džiaugiamės prisidėjusių partnerių gausa – tik visi kartu galime sukurti tikrą miesto festivalį, tad kiekvieno indėlis labai svarbus, o partnerių įvairovė padės sukurti dar šventiškesnę festivalio atmosferą visame mieste“, – sakė I. Romanovskienė.

Energetikos ir technikos muziejuje šaltibarščių spalvą paaiškinsime mokslu. „Rožinė spalva iš tiesų neegzistuoja – tai fiziškai paaiškinamas raudonos ir violetinės šviesos bangų mišinys. Vilniečiams ir miesto svečiams festivalio temą pristatome siekdami sudominti mokslu. Eksperimentų metu lankytojai sužinos, kaip susidaro rožinė spalva, kaip ją išgauti, kodėl sumaišius šaltibarščių ingredientus gauname ne tik sriubą, bet ir būtent šią spalvą. Dalyviai pamatys rožinę ugnį, dramblio dantų pastą, (Ne)Niutoninį skystį ir kitus su įdomiuoju medžiagų mokslu bei rožine spalva susijusius eksperimentus“, – pasakojo muziejaus direktorius Mykolas Bistrickas.

Vienas iš pagrindinių pigmentų, randamų rožinę spalvą turinčiuose augaluose – antocianinas – sugeria daugumą šviesos bangų ilgių, bet atspindi rožinę (tiksliau, raudoną ir violetinę šviesos bangas) spalvą, todėl, pavyzdžiui, burokėlį matome būtent raudono atspalvio.

Gamtoje taip pat galima rasti organizmų, kurie turi unikalias kūno struktūras, išsklaidančias ir atspindinčias būtent tuos šviesos bangų ilgius, kuriuos žmogaus akis mato rožinės spalvos.

ETM stogo terasa. Energetikos ir technikos muziejaus nuotrauka

Muziejuje moksliniai eksperimentai – viena populiariausių veiklų, kuri sudomina ne tik mokyklinio amžiaus vaikus, bet ir įtraukia suaugusiuosius. „Dažnai mokslas, technika įsivaizduojami kaip sudėtingi ir neįdomūs. Įtraukiančių eksperimentų, dirbtuvių metu, gamindami ir į orą paleisdami vandens raketą, mokslą pristatome įtraukiančiai ir paprastai. Integruojant mokslą į pramogines miesto šventes galime paskatinti visos visuomenės domėjimąsi STEM disciplinomis, didinti jų patrauklumą, ugdyti žmonių, ypatingai moksleivių, STEM kompetencijas. Muziejaus siekiamybė – mokslą priartinti prie mūsų kasdienio gyvenimo, nes jis slypi kiekviename mūsų žingsnyje ir net šaukšte šaltibarščių“, – teigė M. Bistrickas.

Šaltibarščių festivalis, apjungsiantis gastronomiją, įvairiausias pramogas, kultūrą ir meną, Vilniuje bus suskirstytas į kelias skirtingas veiklos sritis. Išsami festivalio programa – čia.

Edukaciniai užsiėmimai „Šaltibarščių spalva moksle“

Kaip atsirado rožinė spalva? Ką ji simbolizuoja? Ryškiai rožinė – seniausias pasaulyje pigmentas. Pažvelkite į šaltibarščius kaip mokslininkai ir sužinokite daugiau apie šaltibarščių spalvą.

Data: birželio 10 d.
Laikas: 11.00, 13.00, 15.00, 16.00 val.
Kaina: 9 Eur / suaugusiesiems; 5,50 Eur / moksleiviams, studentams, senjorams. Į kainą įeina muziejaus ekspozicijų lankymas (išskyrus ekskursijas Virsmo salėje).

Skip to content